STRONA OFICJALNA
2020.08.05
Na posterunku - podsumowanie sezonu 2019/2020 (cz. V)
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

 

W minionym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy trenerzy postawili na pozycji bramkarza łącznie na trzydziestu dziewięciu zawodników. Wśród nich jedenastu zaliczyło  trakcie tych rozgrywek swoje debiuty w najwyższej polskiej lidze.

Cztery drużyny postawiły na stałe numery "jeden"i. Taką opcję wybrały: Piast Gliwice (Frantisek Plach), Górnik Zabrze (Martin Chudy), Pogoń Szczecin (Dante Stipica), Śląsk Wrocław (Matus Putnocky). Co najmniej trzydzieści meczów rozegrali również: Radosław Majecki (Legia Warszawa), Michal Pesković (Cracovia), Pavels Steinbors (Arka Gdynia), Mickey van der Hart (Lech Poznań). Łącznie więc grupa ta stanowi około 20,5% wszystkich golkiperów. Przeciętnie zaś trenerzy wstawiali do bramki 2,43 piłkarza. Ten wynik najmocniej zawyżyły Jagiellonia Białystok, ŁKS Łódź i Wisła Płock. W każdej z drużyn z tego tercetu między słupkami wystąpiło po czterech graczy.

 

Dziesięciu bramkarzy (25,6%) w tej edycji zmagań posiadało status młodzieżowca . Najmłodszym spośród nich był Xavier Dziekoński z Jagiellonii Białystok. W chwili debiutanckiego meczu liczył sobie 16 lat 263 dni. Poprzednim mniej wiekowym golkiperem od niego był jego poprzednik w szeregach Dumy Podlasia - Bartłomiej Dragowski 27 maja 2014 roku (16 lat 281 dni). Najstarszym okazał się zaś Arkadiusz Malarz. Weteran ligowych boisk ostatni mecz rozegrał, gdy licznik pokazywał już 40 lat 25 dni. To pierwszy golkiper po czterdziestych urodzinach w Ekstraklasie od Piotra Lecha 16 maja 2009 roku (40 lat 332 dni).

 

 

 

Już w trzecim sezonie z rzędu z podium pod względem największej liczby strzałów obronionych nie wypadł Pavels Steinbors, i to mimo faktu, że w minionej edycji opuścił cztery spotkania. Co więcej jego wynik z rozgrywek 2019/2020 (160 strzałów obronionych) jest najlepszym rezultatem w całej stawce w ciągu tych trzech kampanii. W przeliczeniu na rozegrane starcia również on wypada najlepiej. Wychodzi bowiem, że przeciętnie w jednym meczu radził sobie z 4,85 prób przeciwników. Pozycja wicelidera należy jednak do innego z trójmiejskich golkiperów, Dusana Kuciaka (4,5). Największą skutecznością popisał się natomiast Frantisek Plach. Gola tracił on przeciętnie co 5,31 strzału przy 4,08 Steinborsa albo 4,21 Kuciaka. Bezpośrednio za nim (wśród golkiperów z co najmniej połową rozegranych spotkań) znaleźli się zaś: Matus Putnocky (gol przepuszczony co 4,67 strzału) i Mickey van der Hart (gol przepuszczony co 4,5 strzału).

 

 

 

Raporty statystyczne dostarczane przez firmę InStat zawierają również taką kategorię jak "superobrony". Do nich podciągnięte są interwencje bramkarzy w najtrudniejszych sytuacjach, typu akcje "sam na sam", strzały z bliska, silne mierzone strzały i tym podobne zagrania drużyn przeciwników. W tej kategorii również zwyciężył Pavels Steinbors. W jednym meczu przeciętnie miewał 1,7 takich zagrań. Powyżej progu 1,5 "superobrony" na spotkanie znaleźli się również Dusan Kuciak (1,57) i Marek Kozioł (1,52).  Procentowo z bramkarzy, którzy rozegrali przynajmniej połowę spotkań najwięcej takich obron w całym dorobku obronionych strzałów posiadają natomiast: Steinbors (35%), Kuciak (34,8%) i Arkadiusz Malarz (33,7%). Spośród golkiperów z mniejszą liczbą meczów "królem" takich obron okazał się natomiast inny z golkiperów ŁKS Łódź, Michał Kołba, u którego 19 z 32 obronionych strzałów (59,4%) zakwalifikowano do "superobron". Średnio w jednym meczu radził sobie 2,71 raza z taką próbą rywali.

 

Do tej kategorii zaliczane są także obronione rzuty karne. W tej specjalności najlepiej spisali się Martin Chudy (Górnik Zabrze) i Dante Stipica (Pogoń Szczecin). Obaj swoimi interwencjami po dwa razy uniemożliwili strzelenie gola egzekutorom "jedenastek". Słowak dokonał tego nawet przy dwóch kolejnych próbach swych przeciwników (Taras Romanczuk z Jagiellonii Białystok i Dominik Furman z Wisły Płock).

 

 

 

W drugim sezonie z rzędu jeden bramkarz zachował czyste konto przynajmniej w piętnastu spotkaniach, czyli ponad 40% wszystkich kolejek. W zeszłej edycji dokonał tego Dusan Kuciak (16), który wtedy wyprzedził Frantiska Placha (12). Tym razem górą okazał się golkiper Piasta Gliwice. Spośród zawodników sklasyfikowanych w czołowej "5" w tej kategorii w zeszłej edycji zmagań, swój wyczyn poza Słowakiem z ekipy Waldemara Fornalika powtórzył jeszcze tylko jego rodak Michal Pesković z Cracovii. Tak jak i teraz, wówczas miał dziesięć spotkań na "zero" z tyłu. Oznacza to, że zarówno zawodnik Pasów, jak i Plach legitymują się serią dwóch sezonów z rzędu z dwucyfrową liczbą meczów z czystym kontem. Poprzednimi zawodnikami z takimi dokonaniami na koncie byli: Arkadiusz Malarz (16+14) i Matus Putnocky (18+10) w edycjach 2016/2017-2017/2018.

 

 

 

Bramkarze z trzech klubów w klasyfikacji generalnej, otwierają zestawienie golkiperów, którzy najrzadziej w minionym sezonie sięgali po piłkę z siatki. Każdy z nich zagrał przynajmniej 33 razy i średnio rzadziej niż raz na spotkanie musiał kapitulować przed napastnikami przeciwników. Z zawodników, którzy rozegrali mniej niż połowę meczów udało się to jeszcze: Radosławowi Cierzniakowi (raz na 135 minut), Karolowi Szymańskiemu (raz na 180 minut), czy Krzysztofowi Kamińskiemu (raz na 116 minut). Kacper Krzepisz "zero" po stronie strat zanotował z kolei w swoim jedynym występie na tym szczeblu. Żaden z nich nie uzbierał jednak nawet dwucyfrowej liczby występów.

 

 

 

W sumie pięciu golkiperom zdarzyło się w tym sezonie zachować czyste konto przez co najmniej 400 minut. Co oznacza, że zagrali na "zero" z tyłu w prawie dziewięciu kolejnych połowach meczów. Jako pierwszy dokonał tego Dante Stipica - jeszcze w sierpniu 2019 roku. Ostatecznie jednak ten rezultat (403 minury) nie znalazł się nawet w TOP-5 najdłuższych serii, bo dwa najlepsze wyniki "zgarnął" holenderski golkiper Lecha Poznań - Mickey van der Hart. Najpierw w grudniu przegonił o dwanaście minut Michala Peskovicia. A potem przebił swoje dokonanie jeszcze o ponad pół godziny. To był najlepszy rezultat w lidze od Jakuba Szmatuły w edycji 2017/2018 (651 minut). Wynik golkipera gliwiczan był jednak przedzielony jedną kolejką absencji w składzie meczowym. Bez takich pauz ostatnio powyżej 500 minut z "zerem" na koncie uzbierali zaś Dusan Kuciak i Arkadiusz Malarz w edycji 2016/2017.

 

 

POZOSTAŁE CZĘŚCI PODSUMOWANIA SEZONU 2019/2020:

I - STATYSTYKI OGÓLNE

II - GOLE DRUŻYNOWO

III - STAŁE FRAGMENTY GRY

IV - STATYSTYKI INDYWIDUALNE

V - BRAMKARZE

VI - NAJMŁODSI I NAJSTARSI


News

Sędziowie 5. kolejki

2020.09.24

News

Kibicuj z PKO Kontem Za Zero

2020.09.23

News

4. kolejka w obiektywie

2020.09.23

News

Wydarzenie 4. kolejki 2020/2021: Kompletny Górnik

2020.09.22

News

Olimpiady Specjalne i Ekstraklasa grają razem w ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej

2020.09.22

News

Podsumowanie 4. kolejki 2020/2021

2020.09.22
News

Piast 0:1 Jagiellonia - Hiszpan odblokował się na dobre

2020.09.21
News

Ekstraklasa Games z Nagrodą Biznesu Sportowego

2020.09.21
Używamy cookies w celach świadczenia usług, reklamy i statystyk. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu. Polityka Prywatności X