

WISŁA PŁOCK - WISŁA KRAKÓW
Dwie Wisły dzieli od siebie obecnie w tabeli zaledwie jeden punkt na korzyść Nafciarzy. Trzeba jednak pamiętać, iż płocczanie mają jeszcze zaległy mecz z PGE FKS Stalą Mielec, zaplanowany na najbliższy czwartek. Ekipa prowadzona przez eks-gracza Białej Gwiazdy, Radosława Sobolewskiego (zdobył m.in. 4 mistrzostwa Polski w jej barwach), zanotowała cztery wygrane w pięciu ostatnich starciach, choć w poprzedniej kolejce poniosła akurat dość dotkliwą porażkę z Legią Warszawa (2:5). U siebie za to na koncie dwa triumfy z rzędu.
Biała Gwiazda dla odmiany przed tygodniem pokonała pod Wawelem ówczesnego lidera, Pogoń Szczecin. Na wyjeździe zaś... punktuje bardziej regularnie niż u siebie. W bieżącym sezonie ma najmniej porażek w roli gościa (1, tyle samo: Legia Warszawa) i najlepszy bilans bramkowy (+6, tyle samo: Legia Warszawa). Najczęściej za to jej starcia poza własnym obiektem kończą się podziałem punktów (6 razy).
WARTO WIEDZIEĆ:
- Wisła Płock ma najwięcej goli strzelonych po stałych fragmentach gry (14)
- Wisła Kraków ma aktualnie najdłuższą serię ze strzelonym golem (9 meczów)
- Te drużyny prowadzą najmłodsi trenerzy pracujący obecnie w Ekstraklasie: Radosław Sobolewski (ur. 13.12.1976) i Peter Hyballa (ur. 05.12.1975)
CRACOVIA - KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN
Ewidentnie obie drużyny zaczęły 2021 rok w kryzysowych nastrojach. Właśnie one w tym momencie mają najdłuższe serie bez wygranej. Nie zanotowały one wszak pełnej puli w żadnym ze swych pięciu ostatnich meczów. Od przerwy zimowej zaledwie po jednym razie wpakowały piłkę do siatki przeciwników. Dodatkowo Miedziowi w tym czasie zdobyli zaledwie jeden punkt (najmniej w stawce).
W barwach tych drużyn występują dwaj bramkarze z największą liczbą obronionych strzałów przeciwników. W przypadku Karola Niemczyckiego to jest 67 zwycięskich pojedynków z machinami ofensywnymi rywali. Dominik Hładun ustępuje mu sześcioma takimi zagraniami. Skuteczność golkipera Pasów wynosi 77% przy wyniku 75% u jego najbliższego rywala. Obaj stracili w bieżącym sezonie również identyczną sumę goli (po 20).
WARTO WIEDZIEĆ:
- Przeciwko Cracovii podyktowano najmniej rzutów karnych w tym sezonie (1, tyle samo: przeciwko Pogoni Szczecin)
- KGHM Zagłębie Lubin w 5 ostatnich meczach oddało łącznie 1 celny strzał w II połowach
- Obie drużyny strzeliły tyle samo goli w meczach bezpośrednich (po 43)
ŚLĄSK WROCŁAW - POGOŃ SZCZECIN
Wrocław w tym sezonie to prawdziwa twierdza dla przyjezdnych zespołów. Tylko Śląsk i jego najbliższy rywal jeszcze u siebie nie przegrały. Portowcy mają największy ugrany dorobek w tej roli, ale też jak dotąd częściej grali na własnym terenie. Stąd to ekipa pod wodzą Vitezslava Lavicki wywalczyła najwięcej możliwych punktów jako gospodarz z całej stawki (75%). Dziś jednak podejmą drużynę z największą liczbą wyjazdowych zwycięstw (5, tyle samo: Legia Warszawa).
Obie drużyny dysponują znakomitymi golkiperami w swoich szeregach. Dante Stipica, strzegący szczecińskiej "świątyni", w tej edycji zmagań zanotował najwięcej czystych kont, zarówno ogółem (12), jak i na wyjeździe (5). Średnio rywale są w stanie pokonać go raz na 162 minuty gry. Zanotował przy tym skuteczność obron na poziomie 85%. Jego przeciwnik, czyli Matus Putnocky, ustępuje mu w każdym z tych parametrów, ale już ciężko znaleźć lepszego specjalistę od "jedenastek" niż on. W sezonie 2020/2021 obronił je już dwukrotnie, co jest najlepszym rezultatem (tyle samo ma też Martin Chudy). Jeśli uda mu się to jeszcze raz, będzie świętował swój dziesiąty obroniony rzut karny w karierze w Ekstraklasie!
WARTO WIEDZIEĆ:
- Śląsk Wrocław nie przegrał 11 ostatnich meczów u siebie z Pogonią Szczecin (ostatnia: 20.10.2001)
- Pogoń Szczecin ma najmniej porażek w tym sezonie (3)
- 3 ostatnie mecze między nimi we Wrocławiu zakończyły się remisami