2019.11.16
Połowa rundy zasadniczej - podsumowanie cz. II
Autor: Wojciech Bajak Fot. 400mm.pl

Już w drugim sezonie z rzędu jednemu zespołowi udało się strzelać gola w każdej z czternastu pierwszych kolejek. W poprzednich rozgrywkach dokonał tego Piast Gliwice. Tym razem taki wyczyn stał się udziałem Cracovii. Tak jak u poprzedników "maszyna" zacięła się w ostatnim spotkaniu w pierwszej połowie rundy zasadniczej.... Dziś czas na podsumowanie bramkowe pierwszej połowy rundy zasadniczej PKO Bank Polski Ekstraklasy.

Mimo to tylko Pasy osiągnęły taką liczbę starć ze zdobyczą bramkową. Pod względem liczby spotkań na koncie z co najmniej dwoma trafieniami (9) króluje obecnie KGHM Zagłębie Lubin. W klasyfikacji uwzględniającej mecze z minimum trzema strzelonymi golami Miedziowi znajdują się na czele ex aequo z Jagiellonią Białystok i Legią Warszawa (po 4). Wojskowi jako jedyni w bieżącym sezonie zanotowali też więcej niż jeden mecz z przynajmniej pięcioma strzałami posłanymi do siatki rywali (2). W każdym starciu u siebie w trwającej kampanii na listę strzelców wpisywali się zawodnicy Cracovii, Pogoni Szczecin i Śląska Wrocław. Na wyjeździe udało się to zaś wyłącznie Jagiellonii Białystok. Najwięcej bramek zdobyła jak do tej pory ogółem jednak Legia Warszawa.  Ona też jest najlepsza pod względem trafień w II połowach (18). W pierwszych czterdziestu pięciu minutach prowadzenie należy zaś do KGHM Zagłębia Lubin (15). Miedziowi wraz z derbowym przeciwnikiem, Śląskiem Wrocław, zdobyli też najwięcej bramek w pierwszych kwadransach (po 5). Okres po 75. minucie jest zaś domeną Lecha Poznań (10 goli strzelonych).

Zeszły sezon Piast Gliwice zakończył w roli mistrza kraju. W ciągu całych tamtych rozgrywek drużyna straciła łącznie tylko 33 gole, co okazało się najlepszym wynikiem w stawce. W tym sezonie także obrońcy tytułu królują w tym aspekcie. Jeśli utrzymają aktualną średnią - stracony gol co 122,7 minuty - to do końca rozgrywek będą miał na koncie zaledwie 27 straconych goli. Gliwiczanie dzielą natomiast prowadzenie w liczbie spotkań z czystym kontem (po 7), z Pogonią Szczecin. Poza tym duetem przeciętnie rzadziej niż raz na 90 minut gola tracą też: Cracovia, Legia Warszawa i Śląsk Wrocław.

Do starcia z Wisłą Płock w piętnastej kolejce to Cracovia legitymowała się najdłuższą serią bez bezbramkowego remisu (36 meczów). Dokładnie na półmetku rundy zasadniczej prymat pod tym względem przeszedł zaś w ręce KGHM Zagłębia Lubin i Rakowa Częstochowa. W 26 ostatnich spotkaniach w Ekstraklasie obu przedstawicieli tego duetu padały bramki. Przy czym w wypadku ekipy spod Jasnej Góry passa rozpoczęła się jeszcze w XX wieku (kwiecień 1998). Każdy z pozostałych zespołów ma już co najmniej jeden taki rezultat w swoim rejestrze w obecnym sezonie. Ani razu wyniki 0:0 nie padły póki co jeszcze także na stadionach gdzie w roli gospodarza występują: Pogoń Szczecin, Cracovia, Śląsk Wrocław, Korona Kielce i Wisła Kraków.

Co 5,3 minuty zawodnicy Lecha Poznań próbują pokonać bramkarza przeciwników, co 14,3 minuty ich rywale muszą się natomiast wykazywać interwencją podczas tych prób. Tylko oni w całych rozgrywkach oddali już ponad 250 strzałów na bramkę rywali. Rekord pod względem największej liczby takich zagrań w jednym spotkaniu należy jednak do zawodników ŁKS Łódź, którzy w pierwszej kolejce, w starciu z Lechią Gdańsk aż 26 razy -  w tym 22 w II połowie - celowali w kierunku bramki przeciwnika. Pod względem liczby strzałów celnych w jednym spotkaniu prymat dzierżą ex aequo: Legia Warszawa w 13. kolejce i Wisła Płock w 11. kolejce (po 13). Najlepsza w strzałach i strzałach celnych okazała się całościowo zaś piąta seria spotkań (odpowiednio: 265 i 102).

Co 7,5 próby podejmowanej przez rywali w 6. kolejce bramkarze musieli sięgnąć do sieci po futbolówkę. To najlepszy wynik rozgrywek. Łącznie w sześciu seriach spotkań zawodnikom potrzeba było mniej niż dziesięć strzałów na pokonanie bramkarza. Najgorzej pod tym względem wypadła natomiast czwarta kolejka, gdy do siatki wpadał zaledwie co siedemnasty strzał. W strzałach celnych królowały 10. i 13. kolejka ze średnią 3,1 próby na gola. Poniżej progu czterech strzałów celnych potrzebnych do gola współczynnik spadał też jeszcze w pięciu seriach spotkań. Średnia wynosi zaś 3,8.