PKO Ekstraklasa

PKO BP Ekstraklasa Blog

Letnie okno transferowe 2024 otwarte!

Autor:WB,
poniedziałek, 01.07.2024

W dniu 1 lipca 2024 roku rozpoczęło się letnie okno transferowe w PKO Bank Polski Ekstraklasie. To czas, w którym kluby mogą wystąpić o uprawnienie do gry w lidze dla swoich zawodników. Potrwa ono do 9 września.

SPORTZOO ZDOBADŹ NOWE KARTY PKO BP EKSTRAKLASY

Paragraf 9.1. regulaminu rozgrywek mówi:

Zawodnicy biorący udział w rozgrywkach Ekstraklasy, muszą być uprawnieni przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy SA z zachowaniem wymogów określonych w obowiązujących przepisach PZPN i Ekstraklasy SA

Paragraf 9.2. precyzuje zaś:

Aby móc wziąć udział w Rozgrywkach Ekstraklasy, zawodnicy muszą być uprawnieni przez Ekstraklasę SA w wymaganych terminach

Zarówno transfer przychodzący, jak i wychodzący mogą zostać dokonane w najwyższej polskiej lidze w dowolnym dniu roku kalendarzowego. Prawo do rywalizacji w meczach o mistrzostwo kraju można nabyć jednak tylko w dwóch okresach, nazywanych "oknami transferowymi". Zwyczajowo są one wyznaczane na lato oraz zimę. W sezonie 2024/2025 letnie okno transferowe potrwa od 1 lipca do 9 września. Kluby będą mieć więc 70 dni na zgłoszenie zawodników. Jest ono dłuższe od zeszłorocznego o sześć dni (za wyjątkiem drużyn uczestniczących w europejskich pucharach, które wtedy miały 81 dni do dyspozycji). Transfery wychodzące uzależnione są od terminów lidze, do której transferowany jest piłkarz.

Ograniczenie czasowe dotyczy tak transferów, jak i transferów czasowych, nazywanych zwyczajowo wypożyczeniami. Piłkarze ściągnięci po 9 września z innych klubów, będą musieli poczekać na możliwość uprawnienia do zimy 2025 roku. Przez ten czas drużyny mogą jednak dołączać do składu tak zwanych "wolnych zawodników" (bez zobowiązań kontraktowych), ale też graczy ze swoich rezerw lub zespołów juniorskich. W razie kontuzji bramkarza dysponują też transferem medycznym (wiosną skorzystał z tej możliwości Raków Częstochowa).

Cała procedura składa się z trzech kroków w sieci Extranet: zgłoszenia piłkarza przez klub do systemu, rejestracji w wojewódzkim związku piłki nożnej oraz uprawnienia nadanego przez Ekstraklasę SA. Muszą ją przejść jednak nie tylko nowi zawodnicy. Również wszyscy gracze, którzy pozostali w kadrze swojego klubu zostaną poddani temu samemu trybowi. Finalnym efektem jest uzyskanie możliwości występów w spotkaniach oficjalnych swojego klubu - w lidze, a także w innych rozgrywkach, w tym europejskich pucharach (Liga Mistrzów UEFA, Liga Europy UEFA i Liga Konferencji Europy UEFA).

Nie ma liczbowych restrykcji co do liczby ściągniętych piłkarzy, ani ich narodowości w oknie transferowym. Klub dysponuje listą A, na którą może wpisać 25 nazwisk (w tym 5 miejsc dla zawodników wyszkolonych na terenie polskiej federacji i 3 miejsca dla zawodników wyszkolonych w klubie) oraz listą B bez limitu osób, ale przeznaczoną tylko dla młodzieżowców (rocznik 2003 i młodsi) z polskim obywatelstwem lub wyszkolonych w klubie, czyli zarejestrowanych przez okres dwóch pełnych sezonów między 15., a 21. rokiem życia. Wyjątkowo na liście B można też wpisać pięciu zawodników spełniających kryterium wiekowe, ale bez polskiego obywatelstwa i szkolenia w drużynie.