PKO BP Ekstraklasa Blog

Zwycięskie szlaki - 12. kolejka 2024/2025 (sobota)

Autor:Wojciech Bajak,
sobota, 19.10.2024

Motor Lublin - dwa zwycięstwa z rzędu, KGHM Zagłębie Lubin - dwa zwycięstwa z rzędu, Jagiellonia Białystok - dziesięć punktów w czterech ostatnich meczach, Lech Poznań - osiemnaście punktów w siedmiu ostatnich meczach. Cracovia - dziewiętnaście punktów w ośmiu ostatnich meczach. A i Widzew Łódź biorąc pod uwagę dorobek z całych rozgrywek (7. miejsce) wie, jak rozstrzygnąć spotkania na swoją korzyść. Tak wygląda dorobek sześciu uczestników sobotniej rywalizacji.

FC 25 - premiera

MOTOR LUBLIN - WIDZEW ŁÓDŹ

Mawia się o "Widzewskim charakterze", czyli takim zestawie cech, który pozwala walczyć do końca o odwrócenie losów spotkania. Ostatnio jednak drużyna Daniela Myśliwca rywali zaskakuje raczej w początkowej fazie zmagań. To właśnie ona ma najwięcej bramek zdobytych w pierwszych kwadransach. Widzewiacy już cztery razy tak zaskoczyli bramkarzy przeciwników (tyle samo: Jagiellonia Białystok). U nich także gole strzelone w tej fazie procentowo zajmują najwięcej miejsca w łącznym dorobku (30,8%). Podobnie jak z trafieniami uzyskanymi do 30. minuty gry (46,2%). Z kolei Motor Lublin wyraźnie lubi końcówki spotkań. W II połowach strzelił 80% swoich goli z tego sezonu. W dwóch ostatnich meczach tracił gole na 0:1 przed przerwą, ale ostatecznie i tak zgarniał pełną pulę. Tu jednak pora znów wrócić do Widzewa, który wespół z Lechem Poznań dysponuje najmocniejszą defensywę od 46. minuty gry. Po jednym trafieniu w starciu z łódzkim rywalem w tym okresie uzyskały jedynie: Radomiak Radom, Korona Kielce oraz Pogoń Szczecin.

CZY WIESZ, ŻE...

• Samuel Mraz (Motor Lublin) - w każdym z 5 ostatnich meczów oddawał minimum 2 strzały (3x 3 strzały, 2x 2 strzały)

• Imad Rondić - strzelał gole w każdym z 5 ostatnich meczów, w których Widzew Łódź) zdobywał bramki (w tym strzelił 3 z 4 / 4 z 6 / 5 z 8 ostatnich goli klubu

• Więcej informacji: tutaj

KGHM ZAGŁĘBIE LUBIN - JAGIELLONIA BIAŁYSTOK

Powtarzalność. Chyba trudno o bardziej dobrane słowo do KGHM Zagłębia Lubin. Miedziowi, odkąd stery w tym klubie objął Marcin Włodarski, zagrali dwa spotkania i w obu wygrali po 1:0, a gola na wagę zwycięstwa strzelał młodzieżowiec - Tomasz Pieńko. W ogóle zespół ten triumfował w trwających rozgrywkach cztery razy, przy czym zawsze był to minimalny rezultat, pozwalający na dopisanie pełnej puli. Dzięki temu, choć zdobył zaledwie osiem bramek (najmniej w lidze), to ma cztery mecze zakończone sukcesem - tyle samo co na przykład Legia Warszawa, czy GKS Katowice, które pokonują bramkarzy rywali z ponad dwukrotnie większą częstotliwością. Ofensywa Jagiellonii Białystok jest jednak o wiele bardziej skuteczna. Piłkarze Jagi strzelali gole w 28 z 29 poprzednich spotkań (też: w 42 z 44 ostatnich). Wraz z Cracovią i Lechem Poznań posiadają najwięcej meczów w tej edycji zmagań z przynajmniej dwoma bramkami zdobytymi (po 6). Jej strzały stosunkowo najczęściej stają się golami (13,7%). Procentowo też najwięcej z nich kierowanych jest w światło bramki (37,4%).

• Motor Lublin - 1 gol stracony po stałych fragmentach gry w tym sezonie (po rzucie rożnym z Koroną Kielce; najmniej, tyle samo: Motor Lublin)

• Jagiellonia Białystok w 10 ostatnich meczach, w których strzelała gola na 1:0 - 9 zwycięstw, 1 remis (ostatnio bez punktu - 04.05.2024 ze Stalą Mielec)

CRACOVIA - LECH POZNAŃ

Sobotę zakończą dwie drużyny, które mają najwięcej punktów (23-25, tyle samo co Cracovia też Raków Częstochowa) w dotychczasowym przebiegu zmagań. Lech Poznań w ogóle zanotował najlepszy wynik po jedenastu pierwszych spotkaniach sezonu ze wszystkich drużyn od Piasta Gliwice 2015/2016. Przewodzą też pod względem największej liczby spotkań bez porażki (po 9, tyle samo: Raków), czy zwycięstw (7-8, tyle samo co Cracovia też: Raków i Jagiellonia Białystok), a także bramek zdobytych (22-21). Rozkładając na czynniki pierwsze ten dorobek z ostatniej kategorii - Pasy mają najwięcej trafień w II połowach (14), Kolejorz zaś - przed przerwą (12). Z innej perspektywy - ekipa Dawida Kroczka uzyskała najwięcej trafień po strzałach prawą nogą (12, tyle samo: GKS Katowice), a ich rywale królują w bramkach zdobywanych lewą nogą (10). Wchodząc jeszcze głębiej w ofensywne statystyki, to Cracovia oraz Lech uzbierały najwięcej meczów z przynajmniej dwoma (po 6, tyle samo: Jagiellonia) i trzema (po 3, tyle samo: GKS) golami strzelonymi oraz z przynajmniej dwudziestoma oddanymi strzałami (po 3). Lech do tego dokłada skuteczną defensywę (7 czystych kont, najwięcej ex aequo z Rakowem). Pasy potrafią zaś odrabiać straty. Zdobyły bowiem czternaście punktów w spotkaniach, w których przegrywały w tych rozgrywkach!

• Łączne xG Cracovii w 2 ostatnich meczach: 5,49 (2,7 + 2,79)

• Lech Poznań: średnio 525,8 podania/mecz w 5 ostatnich meczach (w tym 443,8 podania celnego/mecz = 84,4%)